Co musi zawierać paragon fiskalny?

To oczywiste, że sprzedawcy wystawiają paragony. Diabeł jednak tkwi w szczegółach, ponieważ nie każdy paragon jest paragonem fiskalnym. Jakie elementy muszą więc znaleźć się na „tym słusznym” paragonie?

Paragon fiskalny: kluczowe elementy

  • Napis „paragon fiskalny”
  • NIP wystawcy
  • Nazwa i adres wystawcy
  • Nazwa towaru / świadczonej usługi
  • Cena
  • Numer unikatowy kasy

Czym jest paragon niefiskalny?

Podstawową różnicą między paragonem fiskalnym a niefiskalnym jest to, że ten drugi wystawiany jest przed fiskalizacją kasy. Według przepisów nie powinien być przekazywany kupującemu jako dowód zakupu, w praktyce jednak bywa inaczej. Praktyka wystawiania paragonów niefiskalnych to nagminna przywara szczególnie punktów gastronomicznych, w których zazwyczaj klienci nie otrzymują paragonu fiskalnego a rachunek lub tzw. paragon kelnerski. Jeżeli sprzedawca zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji obrotu na kasie rejestrującej, powinien przekazać klientowi korzystającemu z usługi lub kupującemu produktów paragon fiskalny.

Nie daj się oszukać – sprawdź paragon

co-zawiera-paragon

Przyłączając się do akcji Ministerstwa Finansów zachęcamy konsumentów do upominania się o paragony fiskalne w sytuacjach, kiedy nie otrzymali paragonu lub został przekazany paragon niefiskalny. Większa świadomość konsumentów i egzekwowanie paragonów fiskalnych od sprzedawców wpływa na wyeliminowanie nierzetelnych przedsiębiorców, którzy i tak pobierają od klienta podatek VAT, ale zamiast go odprowadzić, chowają go „do kieszeni”.